Conference League wedden in 2026: welke bookmaker, welke marge, welke kosten

Updated november 2026
Licensed
usAvailable in US
Fast payouts
18+ Only

In het kort: de UEFA Conference League is sinds het seizoen 2024/25 een competitiefase van 36 clubs, en de weddenschappen die erop worden aangeboden lopen uitsluitend via bookmakers met een Kansspelautoriteit-vergunning van het type “Online sportweddenschap”. Wie in Nederland legaal wil inzetten, kan alleen terecht bij de tien vergunninghouders die in de Kansspelwijzer staan — een plek in een vergelijking is geen vergunning. Een quotering ziet er scherp uit, maar verbergt de marge die de bookmaker per markt inneemt, en die marge is het eerste getal dat een serieuze gokker bekijkt. Dit artikel loopt de tafel af zoals een speler dat doet — toernooi, regels, bookmakers, kosten, verantwoord spelen — en eindigt waar de beslissing valt: bij de afweging tussen merk en prijs.

Een voetbal op de middenstip van een grasveld in het ochtendlicht
De UEFA Conference League startte in het seizoen 2021/22 als UEFA Europa Conference League en heet sinds 2024/25 UEFA Conference League.

De cijfers en vergunningen op deze pagina zijn verifieerd op 27 oktober 2026 tegen het register van de Kansspelautoriteit (de Kansspelwijzer) en tegen de bekendmakingen van de vergunninghouders zelf.

De Conference League: competitiefase, winnaars en wat Nederland erin betekent

De UEFA Conference League begon in het seizoen 2021/22 onder de naam UEFA Europa Conference League; sinds 2024/25 draagt het toernooi de huidige naam en telt het 36 clubs in een competitiefase. In die competitiefase plaatst de top acht zich rechtstreeks voor de laatste zestien, en de nummers 9 tot en met 24 spelen eerst een knock-outronde. De knock-outrondes zelf worden over twee wedstrijden gespeeld; de finale is één duel op neutraal terrein. Voor de Nederlandse speler is de vraag minder historisch dan actueel: welke ploegen uit de Eredivisie en uit de sterkere buitenlandse reeksen spelen wanneer, en hoeveel markten een vergunde bookmaker daarop opent.

Een leeg voetbalstadion met lichtmasten bij schemering
Sinds 2024/25 spelen 36 clubs een competitiefase in de Conference League.

Competitieopzet vanaf 2024/25

De competitiefase van 36 clubs werkt met een groepsfase-indeling die vergelijkbaar is met die van de andere UEFA-clubtoernooien: een deelnemer krijgt een beperkt aantal tegenstanders uit een breed Europees veld en speelt zes wedstrijden in een vast venster. Dat compacte schema levert bookmakers een herkenbaar ritme van speelronden op — twee tot drie avonden in een maand — en het is in dat venster dat de meeste pre-match markten worden gepubliceerd. De knock-outfases volgen het klassieke Europese sjabloon: heen- en terugwedstrijd tot de finale, één wedstrijd op een neutraal stadion. Wie de kalender leest als gokker, ziet dus geen eindeloos groepsprogramma maar een opeenvolging van elf avonden voor de winnaar van het seizoen staat.

Winnaars en de Nederlandse inbreng

De bekendste Nederlandse finale in het toernooi is die van 25 mei 2022: Feyenoord verloor die finale in Tirana met 1-0 van AS Roma. Sindsdien won geen Nederlandse club de Conference League. De lijst van winnaars geeft het Europese zwaartepunt weer: AS Roma (2022), West Ham United (2023), Olympiakos (2024), Chelsea (2025) en Crystal Palace (2026). De editie 2025/26 eindigde op 27 mei 2026 met de finale in de Red Bull Arena in Leipzig, waar Crystal Palace met 1-0 won van Rayo Vallecano. Voor het seizoen 2026/27 betekent dit dat Crystal Palace als titelhouder instroomt en dat de competitiefase opnieuw 36 clubs telt — een herhaling van hetzelfde stramien, met nieuwe lotingen en een nieuw schema.

Wat de Conference League onderscheidt van Europa League en Champions League

Het toernooi staat onder de Europa League en de Champions League in de pikorde van de UEFA — wat zich uit in kleinere tv-budgetten, minder miljardenbudgetten per deelnemer en meer ruimte voor clubs uit kleinere voetbalmarkten. Voor de gokker is het verschil vooral praktisch: bookmakers besteden minder analytische diepgang aan de Conference League dan aan de Champions League, de marges zijn niet per se beter of slechter maar de marktdiepte is ondieper. Dat vertaalt zich in minder Aziatische handicaps, minder spelersprops en soms langere vertraging tussen lijnveranderingen. Voor een serieuze speler die zijn inzet beperkt tot de hoofdmarkten — 1X2, handicap en totaal — is dat geen probleem. Wie graag de hoek in zoekt, merkt het verschil.

Toezicht in Nederland: de Ksa-vergunning als basis

Wie in Nederland online op de Conference League wil wedden, kan dat alleen bij een bookmaker met een vergunning van de Kansspelautoriteit voor het type “Online sportweddenschap”. Die vergunning valt onder de Wet op de kansspelen (Wok) en is sinds 1 oktober 2021 in de markt, drie jaar nadat de Wet kansspelen op afstand (Wet Koa) in werking trad op 1 april 2021. De vergunning wordt voor een beperkte termijn verleend, is niet overdraagbaar en draagt voorwaarden — een vergunningnummer is geen permanente identificatie, want vergunningen lopen in vijfjarige blokken en vijf houders ontvingen op 1 oktober 2026 een nieuw nummer. Voor het overzicht op deze pagina betekent dit dat alleen de nummers op de kaart in de Kansspelwijzer staan.

Een lege rechtszaal met houten banken in het ochtendlicht
Feyenoord verloor de Conference League-finale van 25 mei 2022 met 1-0 van AS Roma in Tirana.

Wat een vergunning concreet oplevert

Een vergunde bookmaker moet de identiteit van een speler vaststellen, bevestigen dat hij 18 jaar of ouder is, controleren of hij niet in CRUKS staat en zijn persoonlijke limieten laten vastleggen voordat de eerste inzet wordt geplaatst. CRUKS is het Centraal Register Uitsluiting Kansspelen en wordt door de Ksa beheerd: de bookmaker raadpleegt het register voor inschrijving en bij iedere inlog, en een geregistreerde speler wordt niet toegelaten. Deelname aan CRUKS is vrijwillig of wordt door de Ksa voor zes maanden opgelegd bij een redelijk vermoeden van schade, en een inschrijving wordt niet binnen zes maanden opgeheven. Dat is de kern van de spelersbescherming: één register, één blokkade, één loket.

Daarnaast gelden er leeftijdsbanden. Nederland werkt met twee banden: volwassenen vanaf 24 jaar en jongvolwassenen van 18 tot 24 jaar. Wie in die jongere band een maandelijkse stortingslimiet van €150 of meer kiest, moet daarvoor een contactmoment met getraind personeel doorlopen — een korte interactie die niet alleen een handtekening is maar ook een toetsing van het speelgedrag. Boven €350 (volwassenen) of €150 (jongvolwassenen) is een dergelijke definitieve vaststelling alleen mogelijk na zo’n contactmoment. Het is een rem op ondoordacht verhogen van limieten, niet op verlagen: een verlaging gaat meteen in, een verhoging pas na ten minste een week.

De derde poot is reclame en bonus. Sinds 1 juli 2023 mag een vergunninghouder niet meer ongericht adverteren — geen reclame via omroep, kranten, tijdschriften, drukwerk of zichtbaar in de openbare ruimte. Andere sponsoring eindigde op 1 juli 2024 en sportspecifieke sponsoring op 1 juli 2025. Wat overblijft is online en on-demand, mits de speler zich kan afmelden, de operator de best beschikbare middelen inzet om kwetsbare personen te weren en aantoont dat minstens 95% van de bereikte personen 24 jaar of ouder is. Reclame mag niet gericht zijn op minderjarigen, kwetsbare groepen, zelfuitgesloten personen of de leeftijdsband 18 tot 24. Bonussen zijn reclame: er is geen bonus tijdens een spelronde, de bonus hangt niet af van het individuele speelgedrag van een speler, de voorwaarden moeten helder zijn en de speler kan zich op elk moment afmelden. Omdat een bonus reclame is, mogen welkomstbonussen, free bets en bonusmailings niet gericht zijn op de band 18 tot 23 — een regel waar al op verlagen is gehandhaafd.

Wat de vergunning niet doet: de spelersbelasting

Kansspelbelasting is een heffing op de vergunninghouder, niet op de speler. De heffing wordt berekend over het verschil tussen ontvangen inzetten en beschikbaar gestelde prijzen en bedraagt 37,8% in 2026 — tot 2024 was dat 30,5%, vanaf 1 januari 2025 34,2%, vanaf 1 januari 2026 dus 37,8%; een tarief voor 2027 is nog niet vastgesteld. Voor een speler bij een vergunde bookmaker betekent dit dat hij niets aangeeft en niets betaalt over winsten. Wie speelt bij een bookmaker zonder Nederlandse vergunning, is zelf de belastingplichtige: de heffing wordt geheven over het positieve verschil tussen prijzen en inzetten in een kalendermaand, en het is verstandig om bij structurele winst een belastingadviseur te raadplegen — niet om een vergunde site te kiezen, maar om de eigen aangifte goed te krijgen.

Wat niet mag aan inzetten op voetbal

De Nederlandse regelgeving kent een lange lijst uitgesloten weddenschappen, en geen serieuze bespreking van de Conference League is compleet zonder die lijst. De vergunninghouder moet voor iedere aangeboden weddenschap een risicoanalyse uitvoeren en mag geen weddenschap aanbieden waarvan het integriteitsrisico onacceptabel hoog is — de “risicoanalyse” is geen ruis maar een wettelijke plicht, en de Ksa-visie maakt daar korte metten mee. Vriendschappelijke wedstrijden die niet onder auspiciën van FIFA, een confederatie of een nationale bond worden georganiseerd zijn uitgesloten, net als wedstrijden in de derde divisie en lager van de Nederlandse competities en wedstrijden voor deelnemers onder 21 en iedere lagere leeftijdscategorie.

Het verbod op micromarkten is wat de Conference League het sterkst raakt. Niet toegestaan zijn onder andere: gele en rode kaarten (voor spelers en staf), uitballen, overtredingen, buitenspel, hoekschoppen, toegekende strafschoppen, wissels, blessurebehandeling, blessuretijd, VAR-momenten en spelersvieringen; in tennis onder andere dubbele fouten, een straf van de scheidsrechter, challenges en het winnen of verliezen van een specifieke game of set; in handball schorsingen. Die lijst is niet uitputtend en wordt naar analogie toegepast — dezelfde logica geldt voor snookerframes en dartlegs. Op een Nederlandse vergunde site zijn dat geen beschikbare markten, ook niet als een buitenlandse bron ze wel noemt. Dat is geen detail: een speler die zijn weddenschap bouwt op een buitenspel-call, vergt op een onbeschikbare markt.

Verantwoord spelen: limieten, CRUKS en het moment dat de bookmaker stopt

Verantwoord spelen is in de Nederlandse markt geen service van de bookmaker maar een wettelijke plicht. De speler stelt limieten vóór inschrijving — niet erna — en de vergunninghouder moet die limieten respecteren, een verhoging pas na een week laten ingaan en een verlaging meteen. Daarbovenop hanteert de Ksa een advies voor een netto stortingslimiet van €700 per maand voor volwassenen en €300 voor jongvolwassenen; als die grens wordt bereikt, blokkeert de operator verdere stortingen tot het einde van de kalendermaand, terwijl spelen en opnemen mogelijk blijven. De blokkade kan na een inkomenscheck worden opgeheven. Het is een advies, geen wet, maar de meeste vergunde bookmakers passen de blokkade toe. Op die manier ontstaat een dubbele rem: de eigen limiet die de speler instelt en de Ksa-drempel die de operator hard kan maken.

CRUKS in de praktijk

CRUKS is meer dan een registratie: het is een realtime toegangsblokkade. Bij inschrijving wordt het register geraadpleegd; bij iedere inlog opnieuw. Een speler die erin staat, kan niet inloggen, kan niet storten en kan niet spelen. Een eenmaal geregistreerde inschrijving duurt minimaal zes maanden en wordt niet voortijdig opgeheven, ook niet op verzoek van de speler. Dat maakt CRUKS een serieuze stap — niet iets om impulsief te doen — en juist daarom een bescherming die werkt. De Nederlandse hulplijn is gratis en anoniem: 0800 24 000 22, bereikbaar via Open over Gokken. Wie merkt dat hij de controle verliest, kan daar terecht voor een eerste gesprek zonder dat zijn naam op een lijst komt.

Bonussen en reclame als verleiding, niet als voordeel

Een bonus is geen gratis geld. Het is een reclamemiddel en de wetgever behandelt het zo. Voor de speler betekent dit dat hij bonusvoorwaarden moet lezen voor de bonus: hoe vaak moet de bonus worden rondgespeeld, op welke markten, met welke minimale quotering, en binnen welke termijn. Een “free bet” is een weddenschap met tegoed waarvan de inzet meestal niet wordt terugbetaald bij winst — een cruciale voetnoot die in de kleine lettertjes staat. Een welkomstbonus die alleen voor spelers van 24 jaar of ouder wordt aangeboden, past binnen de Nederlandse reclameregels, maar legt voor de jongere band een extra drempel op. De speler die een bonus claimt, doet er goed aan om zich af te vragen of de bonus past bij zijn speelwijze — een zware bonus met een hoge inzetvereiste die niet bij zijn marktkeuze past, kan meer kosten dan hij oplevert.

Top 10 vergunde bookmakers voor de Conference League

Deze tien bookmakers staan in de Kansspelwijzer onder het type “Online sportweddenschap” en bieden elk Conference League-weddenschappen aan, elk met een eigen profiel qua marktdiepte, live-weddenschappen en bonustype. De vergunning is de basis; de rest is een afweging van wat de speler op het toernooi zoekt. De volgorde hieronder volgt de Kansspelwijzer zoals de Ksa deze publiceert en weerspiegelt geen rangorde in kwaliteit — geen van deze merken is “de” wettelijke keuze, want dat is geen rangorde maar een register.

Merk Ksa-vergunning en vergunninghouder Wat de eigen voorwaarden stellen rond de Conference League
ComeOn Vergunning 2165; vergunninghouder Tulipa Ent Limited Live quoteringen op duizenden wedstrijden, waaronder voetbal — pre-match en live op de Conference League binnen het aangeboden programma
TOTO Vergunning 3621 (verlengd op 1 oktober 2026); vergunninghouder TOTO Online B.V. Sportweddenschappen via TOTO Sport; het merk van de Nederlandse staande organisatie, met name sterk op Eredivisie en KNVB Beker en met Europees clubvoetbal als aanvulling
OneSports Vergunning 2161; vergunninghouder One Casino Limited Sportaanbod met stortingslimieten (€5.000 per dag voor volwassenen, €400 per maand onder 24) en netto stortingsgrens; time-outs van 1 tot 180 dagen of onbepaald, CRUKS-uitsluiting vanaf 6 maanden, klantenservice 24/7
Unibet Vergunning 1730; vergunninghouder Optdeck Service Limited Adverteert met meer dan 4.000 sportevenementen, waaronder voetbal — voor de Conference League een brede pre-match en live markt
VBet Vergunning 2187; vergunninghouder SCGO Limited Sportweddenschappen met een welkomstbonus voor het sportsbook na registratie en een eerste storting van minimaal €10
888 Vergunning 3485; vergunninghouder Godwits Limited App met sport op voetbal, tennis, darts, Formule 1 en basketbal; live wedden, BetBuilder en Cash Out; leeftijd 18+, limietinstrumenten voor verantwoord spelen
Holland Casino Online Vergunning 3627 (verlengd op 1 oktober 2026); vergunninghouder Holland Casino N.V. Pre-match en live wedden op voetbal, Formule 1, tennis en darts; verhoogde odds, accumulatorboosts, Bet Builder, Cash Out en live statistieken
LeoVegas Vergunning 1970; vergunninghouder LeoVegas Gaming p.l.c. Sport live en pre-match op voetbal, tennis, Formule 1, darts, basketbal en wielrennen; Bet Builder aanwezig
Circus.nl Vergunning 1830; vergunninghouder Cortex Holding S.A. App voor sport en casino met voetbal, tennis, basketbal en Formule 1; cash-out, bet builder, live wedden en live scores
TonyBet Vergunning 1729; vergunninghouder TonyBet OÜ Pre-match en live op honderden sportevenementen per dag, waaronder Eredivisie, Champions League, tennis, Formule 1 en basketbal

ComeOn — brede live-markt voor de Europese avonden

ComeOn profileert zich nadrukkelijk met live quoteringen op een groot aantal wedstrijden per dag, in sporten variërend van voetbal tot Formule 1. Voor de Conference League betekent dit dat op een drukke Europese avond niet alleen de topwedstrijden een live-markt krijgen, maar ook de minder in het oog springende duels. De vergunninghouder Tulipa Ent Limited staat sinds de opening van de markt in de Kansspelwijzer, en de naam ComeOn is een van de bekendere Europese merken die in Nederland onder een eigen vergunning opereert. Wie op zoek is naar veel live-actie op de Conference League, vindt hier een ruime keuze; wie liever op een paar strakke pre-match markten speelt, kan dezelfde keuze elders maken — de breedte is hier eerder het verschil dan de diepte.

TOTO — de oudste naam in het Nederlandse wedden op voetbal

TOTO is de naam die Nederlandse spelers het langst associëren met sportweddenschappen, en TOTO Online B.V. exploiteert het online sportsbook sinds 1 oktober 2021. De vergunning is in het najaar van 2026 vernieuwd onder nummer 3621; een eerder nummer in oudere bronnen is niet meer actueel. Het programma van TOTO weerspiegelt zijn achtergrond: Eredivisie, Eerste Divisie en KNVB Beker krijgen een brede behandeling, en het Europese clubvoetbal — Champions League, Europa League en Conference League — wordt aangeboden binnen het bredere voetbalpakket. Voor de Conference League betekent dit een degelijk, niet spectaculair aanbod met sterke pre-match markten op de wedstrijden van Nederlandse clubs waar de markt het meest aandachtig is.

OneSports — strikte limieten en een sterke rem op jongvolwassenen

OneSports valt op door de strikte limieten die het in zijn eigen voorwaarden hanteert. Voor volwassenen geldt een stortingslimiet van maximaal €5.000 per dag, met €400 per maand voor spelers onder 24, en een netto stortingsgrens van €700 per maand voor volwassenen en €300 voor 18 tot 24-jarigen. Time-outs kunnen worden ingesteld voor 1, 7, 30, 90 of 180 dagen of voor onbepaalde tijd; CRUKS-uitsluiting loopt vanaf een minimumperiode van zes maanden. De klantenservice is 24/7 bereikbaar via chat en telefoon. Voor een speler die zijn limieten strikt wil bewaken is dit een site waar de remmen voelbaar zijn afgesteld; voor een speler die de maximale ruimte zoekt, is dit niet de plek waar hij die vindt.

Unibet — breed sportaanbod met een diep voetbalpakket

Unibet adverteert met meer dan 4.000 sportevenementen in zijn programma, een volume dat in de Nederlandse markt niet vaak gehaald wordt. Voetbal is het zwaartepunt — Eredivisie, Champions League, Europa League en Conference League komen in dat volume terug — met daarnaast Formule 1, basketbal, tennis, darts en American football. De vergunninghouder Optdeck Service Limited staat onder nummer 1730 in de Kansspelwijzer. Voor een Conference League-speler die het liefst in één omgeving zowel de Europese als de wereldwijde competities volgt, is Unibet een logische keuze; de breedte van het programma is hier het onderscheid, niet de specialisatie.

VBet — kleine instap, Europees geprofileerd

VBet is een van de bookmakers met een meer gerichte welkomstbonus voor het sportsbook: een bedrag van €50 voor het sportsbook na registratie en een eerste storting van minimaal €10. Het is een compactere introductie dan de zwaardere welkomstpakketten, met een lager startkapitaal — een detail dat telt voor een speler die eerst wil zien of de site bevalt voor hij er meer in zet. De vergunninghouder SCGO Limited staat onder nummer 2187 in de Kansspelwijzer. VBet is een minder bekende naam in Nederland dan de grotere Europese merken, en zijn Conference League-aanbod is breed genoeg voor de hoofdmachten maar niet altijd even diep in de lagere regionen van het toernooi.

888 — app met BetBuilder en Cash Out op de hoofdsporten

De 888-app biedt sport op voetbal, tennis, darts, Formule 1 en basketbal, met live wedden, BetBuilder en Cash Out. Voor de Conference League is BetBuilder relevant: een speler kan binnen één wedstrijd meerdere selecties combineren — bijvoorbeeld een winnaar in combinatie met een totaal aantal doelpunten. De vergunninghouder Godwits Limited staat onder nummer 3485 in de Kansspelwijzer. De sportsbook-welkomstaanbieding van 888 geldt voor nieuwe spelers van 24 jaar of ouder en loopt over de eerste drie stortingen van minimaal €10. De leeftijdsgrens voor de bonus is geen toevalligheid: jongvolwassenen van 18 tot 24 jaar zijn een beschermde band in de Nederlandse reclameregels, en 888 sluit daar met zijn voorwaarden op aan.

Holland Casino Online — het staatscasino in de online markt

Holland Casino is de naam die het langst in de Nederlandse casinomarkt staat, en Holland Casino Online is zijn online poot sinds 2021. De vergunninghouder Holland Casino N.V. staat onder nummer 3627 in de Kansspelwijzer, vernieuwd op 1 oktober 2026. De app biedt pre-match en live wedden op voetbal, Formule 1, tennis en darts, met verhoogde odds, accumulatorboosts, Bet Builder, Cash Out en live wedstrijdstatistieken. Voor de Conference League betekent dit een degelijk programma met de extra’s die een speler van een hoofdsite verwacht — verhoogde odds bij openingswedstrijden, cash-out op de lopende wedstrijd en statistieken die de live-ervaring ondersteunen. De naam Holland Casino is voor veel spelers een geruststelling op zich, en terecht: de naam is een staatsdeelneming met een lange geschiedenis.

LeoVegas — Bet Builder en een wielrennen-randje

LeoVegas positioneert zich met sport live en pre-match op voetbal, tennis, Formule 1, darts, basketbal en wielrennen, met een Bet Builder. Wielrennen is een onderscheidend element in een lijst waar voetbal domineert: voor een speler die ook graag op de klassiekers en rondes inzet, is LeoVegas een van de weinige vergunde bookmakers in Nederland met een serieuze wielerportefeuille. De vergunninghouder LeoVegas Gaming p.l.c. staat onder nummer 1970 in de Kansspelwijzer. Voor de Conference League is het programma breed maar niet altijd uitzonderlijk — de kracht van LeoVegas ligt in de mix van sporten, niet in de diepgang op één toernooi.

Circus.nl — alles-in-één app met live scores

Circus.nl biedt in de sport- en casino-app sportweddenschappen op voetbal, tennis, basketbal en Formule 1, met cash-out, bet builder, live wedden en live scores. De vergunninghouder Cortex Holding S.A. staat onder nummer 1830 in de Kansspelwijzer. Circus heeft in Nederland een reputatie opgebouwd als een site die het casino- en sportsbook-aanbod combineert in één omgeving; voor een speler die heen en weer schakelt tussen sport en casino is dat een praktisch voordeel. Voor de Conference League is het programma standaard met de basisfunctionaliteit — cash-out, bet builder, live — maar zonder uitzonderlijke marktdiepte op de kleinere wedstrijden.

TonyBet — breed dagelijks aanbod met nadruk op Eredivisie

TonyBet biedt in de app pre-match en live wedden op honderden sportevenementen per dag, met nadruk op de Eredivisie, Champions League, tennis, Formule 1 en basketbal. De vergunninghouder TonyBet OÜ staat onder nummer 1729 in de Kansspelwijzer. TonyBet is een van de nieuwere namen in de Nederlandse markt en heeft een programma dat de bekende sporten goed bedient. Voor de Conference League betekent dit dat de topwedstrijden een ruime markt krijgen, maar dat de rest van het toernooi vaak alleen op de hoofdselecties wordt aangeboden. Voor een speler die vooral op de wedstrijden van de grotere clubs inzet, is dat geen probleem; voor een liefhebber van het hele veld kan de markt soms dun aanvoelen.

Kosten van een Conference League-weddenschap: de marge als eerste getal

Iedere quotering bevat een marge. Die marge is het verschil tussen wat de markt in theorie zou uitkeren als alle inzetten evenredig over de uitkomsten werden verdeeld, en wat de bookmaker daadwerkelijk uitkeert. Voor een 1X2-markt op een Conference League-wedstrijd — drie uitkomsten, drie quoteringen — is de uitkeringsquote 1 gedeeld door de som van de inverse quoteringen. Een rekenvoorbeeld maakt dit concreet. Neem drie quoteringen op een denkbeeldige wedstrijd: 2,10 voor de thuisploeg, 3,40 voor gelijkspel en 3,60 voor de uitspelende ploeg. De som van de inversen is 1/2,10 + 1/3,40 + 1/3,60, oftewel 0,4762 + 0,2941 + 0,2778, dat is 1,0481. De uitkeringsquote is dan 1 gedeeld door 1,0481, oftewel 0,954 — of 95,4%. De marge is dan 100% min 95,4%, dat is 4,6%. Van iedere €100 die op deze markt wordt ingezet, houdt de bookmaker op de lange termijn €4,60.

Waarom de marge het eerste getal is

Wie naar een quotering kijkt, ziet de belofte van een uitkering. Wie naar de marge kijkt, ziet de prijs van die belofte. Een quotering van 2,10 ziet er aantrekkelijk uit, maar op een markt met een marge van 4,6% betaalt hij gemiddeld 4,6% van zijn inzet cadeau aan de bookmaker. Een vergelijkbare markt op een ander platform kan een marge van 2,5% of 6% hebben, en dat verschil van drie procentpunt bepaalt wie er over een seizoen met een saldo overeind blijft. Het is geen detail: een speler die 200 weddenschappen per seizoen plaatst op een markt met 6% marge verliest gemiddeld €60 per €1.000 aan inzetten méér dan een speler op een markt met 2% marge. Dat is geen theorie; het is de wiskunde van het boek.

Een voorbeeld uit het toernooi

Stel dat een bookmaker op een knock-outwedstrijd in de Conference League een 1X2-markt opent met 2,10 op de thuisploeg, 3,40 op gelijkspel en 3,60 op de uitploeg, en dat een andere bookmaker diezelfde wedstrijd opent met 2,20 op de thuisploeg, 3,50 op gelijkspel en 3,50 op de uitspelende ploeg. Voor de eerste bookmaker is de marge ongeveer 4,6%; voor de tweede bookmaker is de som van de inversen 1/2,20 + 1/3,50 + 1/3,50, dat is 0,4545 + 0,2857 + 0,2857, dat is 1,0259. De uitkeringsquote is 1/1,0259, dat is 0,975 — of 97,5%. De marge is dan 2,5%. Het verschil tussen 4,6% en 2,5% lijkt klein, maar over een seizoen van 200 weddenschappen op €10 per stuk — €2.000 aan inzet — praat je over €42 verschil in verwachte kosten. Dat is geen koffiegeld.

Wat een quotering zegt over de verwachting

Een quotering is geen voorspelling. Een quotering van 2,10 betekent dat de bookmaker rekent op ongeveer 47,6% kans dat de uitkomst zich voordoet — 1 gedeeld door 2,10. Maar die “kans” is geen objectieve waarheid; het is de bookmaker’s inschatting inclusief zijn marge. Een markt met 2,10 / 3,40 / 3,60 heeft een impliciete waarschijnlijkheidsverdeling van 47,6% / 29,4% / 27,8%, die samen 105% optelt — het overschot is de marge. Wie naar die 47,6% kijkt als een objectieve kans, vergist zich: het is een gewogen schatting die is gekalibreerd op de inzetstromen van andere spelers. Een scherpe quotering is een die de markt in evenwicht houdt, niet een die de werkelijke kans weergeeft.

De gebruikelijke marges op de Conference League

Conference League-wedstrijden kennen een breed spectrum aan marges. Een wedstrijd tussen twee bekende Europese clubs in de knock-outfase kan een marge van rond de 3% tot 5% op de 1X2-markt krijgen — een scherpere marge dan wat bij de groepsfase van een kleiner team gebruikelijk is. In de competitiefase kunnen marges voor minder aansprekende wedstrijden oplopen naar 6% tot 8% of zelfs hoger, vooral bij bookmakers die minder volume op die wedstrijd zien. Dat is geen excuus om de hogere marge te accepteren, want de quoteringen op de uitkomsten zijn navenant hoger om het volume te compenseren — maar een scherpere marge is op de lange termijn bijna altijd voordeliger voor de speler die serieus zijn inzetten kiest.

Live wedden en de verborgen margeverbij

Live wedden heeft een aparte marge-eigenschap: de marge is vaak hoger dan op pre-match markten, en ze kan per minuut schommelen. Een bookmaker die tijdens een Conference League-wedstrijd een nieuwe live 1X2 opent, doet dat met een aangepaste marge om zijn risico op dat moment te dekken — en die marge is niet altijd zichtbaar voor de speler. Wie op het live-aanbod speelt, doet er goed aan om de marge op dezelfde manier te beoordelen als op pre-match: door drie quoteringen te nemen, de inversen op te tellen en de marge af te lezen. Live is niet per definitie slechter, maar het is een markt met andere dynamiek, en een scherpe speler vergelijkt.

Quoteringen aflezen tot marge: een rekenvoorbeeld

Wie op een Nederlandse vergunde site naar de Conference League-wedstrijden kijkt, kan de marge zelf aflezen zonder externe tool. Neem drie quoteringen op een willekeurige 1X2-markt: 2,10 / 3,40 / 3,60. De berekening loopt in drie stappen. Eerst de inverse van iedere quotering: 1/2,10 = 0,4762, 1/3,40 = 0,2941, 1/3,60 = 0,2778. Dan de som: 0,4762 + 0,2941 + 0,2778 = 1,0481. Dan de uitkeringsquote: 1 gedeeld door 1,0481 = 0,954, of 95,4%. En dan de marge: 100% min 95,4% = 4,6%.

Wanneer de marge “aanvaardbaar” is

Er is geen magische grens waaronder een marge “goed” is. Een marge onder de 3% is scherp, tussen 3% en 5% is gebruikelijk voor vloeistoffelijke politiek, en boven de 5% wordt het prijzig. Op de Conference League is een marge van rond de 4% tot 5% op de topwedstrijden gangbaar; op de kleinere wedstrijden kan dat richting de 7% of 8% gaan. Een speler die zijn keuze maakt op de marge in plaats van op de quotering, zal op de lange termijn een beter resultaat behalen dan een speler die alleen naar de “hoogste quotering” kijkt — want een hoge quotering met een hoge marge is geen meevaller, het is een duurdere gok.

Wat de marge niet zegt

De marge zegt niets over de uitkomst van een individuele wedstrijd. Een wedstrijd met een marge van 3% kan evengoed worden verloren door de favoriet als een wedstrijd met een marge van 8%. De marge zegt iets over de verwachte kosten van een reeks weddenschappen, niet over de uitkomst van één wedstrijd. Dat onderscheid is fundamenteel: een scherpe marge is geen voorspelling van winst, het is een verlaging van de gemiddelde kosten. Wie het verschil niet ziet, vergelijkt appels met peren — en betaalt daar gemiddeld voor.

Wat een weddenschap betaalt: de uitbetaling uit inzet en quotering

Voor een enkele weddenschap op de Conference League is de uitbetaling het product van de inzet en de quotering. Een weddenschap van €10 op een quotering van 2,10 betaalt €21 terug bij winst — de oorspronkelijke inzet van €10 plus €11 winst. Een weddenschap van €10 op een quotering van 3,40 betaalt €34 terug, dat is €24 winst. Bij verlies is de uitbetaling nul en de kosten de inzet. Dat is de kale rekenkunde van een single.

Combinatieweddenschappen

Voor een combinatieweddenschap, in Nederlandse termen een “combi”, worden de quoteringen met elkaar vermenigvuldigd. Drie selecties van 2,10, 3,40 en 3,60 leveren een gecombineerde quotering op van 2,10 × 3,40 × 3,60 = 25,70. Een inzet van €10 levert dan €257 op bij winst. Het klinkt aantrekkelijk, maar de marges van de afzonderlijke markten stapelen zich op. Een combi van drie markten met elk een marge van 4% heeft een gecombineerde marge die hoger ligt dan 12%, niet precies 12% maar in die orde. Een combi van vijf markten met elk 5% marge kan al snel een gecombineerde marge van 25% of hoger bereiken. Wie combineert, vergroot zijn potentiële uitkering, maar vergroot ook de kosten — en het is de speler die beide zijden afweegt, niet degene die alleen de uitkering ziet.

Handicap en totaalmarkten

Handicap- en totaalmarkten — bijvoorbeeld “thuis −0,5” of “totaal aantal doelpunten meer dan 2,5” — hebben hun eigen marges, en die zijn niet per se hetzelfde als de 1X2-marge. Een Aziatische handicap op een topwedstrijd kan een marge van 2% tot 4% krijgen; een totaalmarkt op een minder bekende wedstrijd kan richting de 6% of hoger gaan. Het is niet zo dat een handicap altijd scherper is dan de 1X2; het is per wedstrijd en per bookmaker. Een scherpe speler kijkt voor de wedstrijd die hij wil spelen naar de marges op alle markten die hem interesseren, en kiest de markt met de laagste marge.

Cash-out als kostenpost

Cash-out is de mogelijkheid om een weddenschap vroegtijdig te sluiten, met een uitkering die de bookmaker bepaalt. Die uitkering is nooit de “eerlijke” waarde van de weddenschap op dat moment; de bookmaker houdt een deel in voor zijn eigen kosten en risico. Een weddenschap die op papier €100 waard is, kan bij cash-out €85 of €90 opleveren — afhankelijk van de bookmaker, het moment en de markt. Voor de speler die zijn weddenschap wil “beveiligen”, is cash-out een psychologische geruststelling die geld kost. Wie puur naar de kosten kijkt, laat een weddenschap liever doorlopen of kiest vooraf een stake die het verlies kan dragen.

Bonussen voor waar de kosten echt zitten

Een bonus lijkt gratis geld, maar de kosten zitten in de voorwaarden. Een bonus met een inzetvereiste van 5x de bonus, een minimale quotering van 1,50 en een termijn van 30 dagen vraagt van een speler dat hij 5 keer het bonusbedrag aan inzetten plaatst op markten met een quotering van minstens 1,50, allemaal binnen een maand. Een bonus van €50 met zo’n vereiste vraagt om €250 aan inzetten op markten met een quotering van minstens 1,50. Op een markt met een gemiddelde marge van 5% kost die €250 aan inzetten gemiddeld €12,50 — nog voor de bonus wordt uitbetaald. Een “free bet” betaalt de inzet meestal niet terug bij winst: een free bet van €10 op een quotering van 3,00 levert €20 op als winst, niet €30. Dat verschil — de inzet die niet terugkomt — is de verborgen kostenpost van een free bet.

Een verstandige aanpak voor de Conference League

De Conference League is een toernooi dat zich leent voor een gestructureerde aanpak: een beperkt aantal competitiemomenten per week, een overzichtelijk schema en een voorspelbare ritmiek. Wie serieus op het toernooi wil inzetten, kan drie stappen aanhouden. Eerst het programma: welke wedstrijden spelen wanneer, en welke clubs uit de Eredivisie of de bekendere buitenlandse reeksen zijn in het toernooi actief. Dan de markt: welke bookmakers bieden welke markten op die wedstrijden, en welke marges gelden er op de 1X2, de handicap en de totaalmarkten. En dan de inzet: hoeveel van het bankroll per wedstrijd, op basis van een inschatting van de eigen voorsprong op de markt. Dat derde punt is het moeilijkst, want het vraagt om zelfkennis — niet alleen van voetbal, maar van de eigen neiging om te veel in te zetten op een club waar men emotioneel bij betrokken is.

Bankroll-management als rem

Een bankroll is het bedrag dat een speler specifiek voor weddenschappen heeft gereserveerd, gescheiden van de dagelijkse financiën. Een veelgebruikte vuistregel is om niet meer dan 1% tot 3% van de bankroll per wedstrijd in te zetten — een rem die de schade beperkt als een reeks weddenschappen tegenvalt. Voor de gemiddelde Nederlandse speler die op de Conference League een tiental weddenschappen per seizoen plaatst, betekent dit een inzet van misschien €5 tot €15 per wedstrijd bij een bankroll van €500. Het is geen exacte wetenschap, maar het is een referentiekader. Wie zijn limiet niet vooraf stelt, maar tijdens een avond met een paar wedstrijden oploopt, heeft geen bankroll — hij heeft een hoop goede bedoelingen en een gebrek aan discipline.

Notities maken van de marges

Een speler die notities maakt van de marges die hij per wedstrijd betaalt, leert zijn bookmaker kennen. Een TOTO-spel kan ontdekken dat de marges op de Conference League rond de 4% tot 5% liggen op de topwedstrijden, maar oplopen op de rest van het programma. Een Unibspeler kan ontdekken dat de marges op de live-markten iets hoger liggen dan op de pre-match markten. Die kennis is op zichzelf geen voorspelling, maar het helpt om te kiezen waar men zijn inzet plaatst — en welke bookmaker men op welke markt gebruikt. Het is geen detail: de marges zijn het verschil tussen een seizoen dat quitte speelt en een seizoen dat verliest.

Veelgestelde vragen

Welke weddenschappen mogen Nederlandse bookmakers niet aanbieden?

Nederlandse bookmakers met een Ksa-vergunning mogen geen vriendschappelijke wedstrijden aanbieden die niet onder FIFA, een confederatie of een nationale bond vallen, geen wedstrijden in de derde divisie of lager van de Nederlandse competities en geen wedstrijden voor spelers onder 21 jaar. Micromarkten zoals gele en rode kaarten, uitballen, hoekschoppen, buitenspel, wissels, blessurebehandeling, VAR-momenten en spelersvieringen zijn uitgesloten, net als in tennis dubbele fouten, scheidsrechterstraffen, challenges en het winnen of verliezen van een specifieke game of set.

Hoe bereken ik de uitbetaling van een weddenschap uit inzet en quotering?

De uitbetaling bij winst is de inzet vermenigvuldigd met de quotering. Een inzet van €10 op een quotering van 2,10 betaalt €21 terug bij winst, dat is de inzet van €10 plus €11 winst. Bij een combinatieweddenschap worden de quoteringen met elkaar vermenigvuldigd: drie selecties van 2,10, 3,40 en 3,60 leveren een gecombineerde quotering van 25,70 op. De inzet wordt met die eindtoepassing vermenigvuldigd voor de uitkering.

Aan welke quoteringen zie ik welke marge een bookmaker rekent?

Tel de inversen van alle quoteringen op één markt op, deel 1 door die som, en trek het resultaat van 100% af. Voor een 1X2-markt op een wedstrijd met quoteringen 2,10, 3,40 en 3,60 is de som van de inversen 0,4762 + 0,2941 + 0,2778 = 1,0481, de uitkeringsquote is 1/1,0481 = 95,4%, en de marge is 4,6%. Hoe dichter de som bij 1,0000 ligt, hoe scherper de marge.

Hoe controleer ik of een bookmaker een vergunning van de Kansspelautoriteit heeft?

De Ksa publiceert het register van vergunninghouders in de Kansspelwijzer. Iedere vergunninghouder voor het type “Online sportweddenschap” staat daar met zijn vergunningnummer en de merken, websites en apps die hij exploiteert. Een vergunningnummer op een site is een aanwijzing, maar de enige manier om zeker te zijn is de vermelding in de Kansspelwijzer. Een plek in een vergelijking of een reclame is geen vergunning — alleen een registervermelding is dat.

Moet ik kansspelbelasting betalen over winst bij een bookmaker?

Bij een bookmaker met een Ksa-vergunning betaalt de speler geen kansspelbelasting over winsten; de vergunninghouder is de belastingplichtige en draagt 37,8% over het verschil tussen inzetten en prijzen in 2026. Bij een bookmaker zonder Nederlandse vergunning is de speler zelf de belastingplichtige en moet hij aangifte doen over het positieve verschil tussen prijzen en inzetten per kalendermaand; bij structurele winst is een belastingadviseur aan te raden.

Welke stortingslimieten en contactmomenten gelden bij een bookmaker met een Nederlandse vergunning?

De speler stelt limieten vóór inschrijving, een verhoging gaat pas na een week in, een verlaging meteen. Voor de leeftijdsband 18 tot 24 jaar is een definitieve maandelijkse stortingslimiet van €150 of meer alleen mogelijk na een contactmoment met getraind personeel; voor volwassenen vanaf 24 jaar is die grens €350. Daarbovenop hanteert de Ksa een advies voor een netto stortingslimiet van €300 per maand voor jongvolwassenen en €700 voor volwassenen; als die grens wordt bereikt blokkeert de operator verdere stortingen tot het einde van de kalendermaand. CRUKS-uitsluiting loopt vanaf zes maanden, de helpdesk is 24/7 bereikbaar via chat en telefoon, en de hulplijn van Open over Gokken is 0800 24 000 22.

Inhoud gemaakt door het «tennisgidsnl.com»-team