Wedden op Formule 1 in 2026 — quoteringen, vergunning en wat een Formule 1-weddenschap echt kost
De start van het seizoen 2026 ligt achter ons, met de Grand Prix van Australië op Albert Park in Melbourne op 8 maart 2026, en de kalender eindigt dit kalenderjaar met de Grand Prix van Abu Dhabi op Yas Marina op 6 december 2026. Daartussen liggen 23 Grands Prix en elf teams die een WK uitrijden dat door de technische reglementen grondig is herschreven. Voor de wedder betekent dat kalenders, sprintweekenden en teamopstellingen die het speelveld elke race verschuiven — en een reeks bookmakers die elk hun eigen quoteringen, marges en bonussen op die races leggen. Deze gids rangschikt tien bookmakers met een vergunning van de Kansspelautoriteit, loopt de regels langs waaraan zij gebonden zijn en rekent door wat een quotering van de lezer overhoudt.

De gegevens op deze pagina zijn verwerkt op 27 oktober 2026 en vergeleken met de Kansspelwijzer, het register van de Kansspelautoriteit waarin een bookmaker op naam, vergunningnummer en vergunningtype “Online sportweddenschap” is terug te vinden.
Strategie en voorspellingen bij het wedden op Formule 1
Formule 1 is een sport van tienden van een seconde, met twintig tot drieëntwintig wagens per race en een veld dat naarmate het seizoen vordert steeds verder uit elkaar trekt. Dat maakt voorspellingen tot een oefening in onzekerheid, niet in zekerheid. Toch zijn er een paar lijnen die het verschil maken tussen gokken op een naam en wedden op informatie. Wie zich daar niet aan houdt, betaalt het verschil in marge en inzet.

Wat het veld uniek maakt voor de wedder
In tegenstelling tot competities die in vaste reeksen thuis- en uitwedstrijden draaien, kent de Formule 1 een grid waar de volgorde per race kan fluctueren. McLaren, Ferrari, Red Bull en Mercedes wisselen van seizoen tot seizoen van positie, en daarbinnen wisselen hun coureurs soms ook binnen een seizoen. Een voorspelling op de WK-titel die voor de seizoensstart wordt gedaan, kan halverwege alweer mislopen — Lando Norris was in 2025 de regerend wereldkampioen bij de coureurs, een gegeven dat niets zegt over hoe hij 2026 afsluit. Wie op de WK-stand speelt, moet accepteren dat één uitvalbeurt in de openingsronde een heel seizoen op zijn kop kan zetten.
De zes sprintweekenden — China, Miami, Canada, Groot-Brittannië, Nederland en Singapore — verdelen het speelveld op in een lang en een kort formaat. Het korte formaat leent zich voor de quoteringen op de wedstrijd zelf, terwijl het lange formaat een scala aan markten opent, van de snelste ronde tot het aantal uitvallers. Wie zijn weddenschap kiest, kiest dus ook mee in welk weekend van het seizoen hij zit.

De auto is in 2026 een ander beest. De MGU-H is uit de reglementen verdwenen, de MGU-K-output ging van 160 naar 470 pk (350 kW), en DRS maakte plaats voor actieve aerodynamica. Dat herschrijft niet alleen de auto, het herschrijft ook waar in de ronde een inhaalactie kan worden gezet. Een voorspelling die uitgaat van het 2025-seizoen zit bij de eerste race ernaast.
Hoe een quotering tot stand komt
Een quotering is geen schatting van de werkelijke kans, het is de prijs die een bookmaker biedt op een stelling, en het verschil tussen beide is de marge. Stel dat een bookmaker een tweewegmarkt op zet tegen 1,90 tegen 1,90 — dan betaalt de uitbetalingsquote 1 ÷ (1/1,90 + 1/1,90) = 1 ÷ 1,0526 = 95,0 procent. De marge is 5,0 procent. Die marge is wat de bookmaker van elke euro inzet houdt, gemiddeld genomen over heel veel weddenschappen. Een gemiddelde marge van 5 procent op een race is niet uitzonderlijk ruim maar ook niet bijzonder krap; pre-game markten op de WK-stand of de race-winnaar schommelen vaak tussen de 5 en 8 procent, terwijl live markten in een race door volatiliteit al snel boven de 7 procent uitkomen.
Wat een quotering in de praktijk voor de wedder betekent, hangt samen met de markt en de band. Op race-winnaar kan een quotering van 2,50 aantrekkelijk lijken, maar als de implied kans op 40 procent ligt en de echte kans eerder 32 procent is, betaalt de lezer 8 procent aan marge bovenop een gebrekkige voorspelling. De kunst is dus niet de quotering te lezen als “odds”, maar hem te vergelijken met een eigen inschatting van de werkelijke kans. Het verschil tussen die twee is waar de waarde zit.
De drie meest gebruikte wedstrategieën
De eerste strategie is de single-race-strategie. De wedder zet zijn analyse in op één race, kiest één of twee markten en gaat niet verder dan de startlichten. Het voordeel is dat het risico per race duidelijk is, en het nadeel dat een flinke uitvalbeurt of een rode vlag de hele analyse waardeloos kan maken. Dit is de instapstrategie, en het is de manier waarop het merendeel van de wedders begint.
De tweede strategie is de seizoensstrategie. De wedder zet zijn analyse op de WK-stand of op het constructeurskampioenschap en laat de inzet het hele seizoen staan. Die strategie werkt alleen als de wedder bereid is zijn inzet maandenlang te laten staan, en als de quotering bij aanvang al een redelijke premie biedt bovenop de eigen kansinschatting. Het risico is een vroege uitvalbeurt van de gekozen coureur — één DNF in de eerste race kan de WK-stand op zijn kop zetten.
De derde strategie is de combinatieweddenschap, in de volksmond een “combi”. De odds van de losse selecties vermenigvuldigen zich tot één prijs, en één misser vernietigt de hele weddenschap. Een combi met vier races legt al snel een quotering van 20 of hoger op tafel, maar de kans dat alle vier de selecties kloppen is het product van de kansen. Met een gemiddelde hitrate van 30 procent per race is een combi van vier al een gokje met minder dan 1 procent kans. Combi’s zijn geen strategie voor wie de moeite neemt om naar kansen te kijken.
Een budget dat het seizoen overleeft
Een bankroll is geen rekening waar geld op staat om te vergeten; het is een gereedschap dat inzet per race begrenst. Een veelgebruikte regel is om niet meer dan 1 tot 3 procent van de bankroll per race te riskeren, met een aparte buffer voor de combi’s. Dat lijkt streng, maar de sport kent twintig tot drieëntwintig races per seizoen, en zelfs een goede strategie haalt niet meer dan 55 tot 60 procent van zijn weddenschappen binnen. Wie 10 procent per race inzet, is bij de tiende race door zijn budget heen, ook als hij de helft van zijn weddenschappen wint.
Een tweede regel is om de quoteringen bij te houden die al zijn geweest. Een bookmaker die op de WK-stand in race 1 een quotering van 3,00 op een coureur biedt, kan in race 8 al op 1,80 zitten als die coureur heeft gewonnen. De waarde zit in het verschil tussen de openingsquotering en de latere quotering — niet in het najagen van de hoge quotering aan de start van het seizoen.
Het speelschema van 2026: races, kalender en sprintweekenden
De kalender telt drieëntwintig Grands Prix in 2026, oorspronkelijk vierentwintig, maar de Grand Prix van Saoedi-Arabië werd geschrapt. De openingsrace is de Grand Prix van Australië op Albert Park in Melbourne op 8 maart 2026, en de slotrace is de Grand Prix van Abu Dhabi op Yas Marina op 6 december 2026. Daartussen ligt een dichte kalender met tweeënhalve week tussen de meeste races, een driedubbel programmaus in juli, en zes weekenden waarop het sprintformaat wordt verreden.
Hoe een raceweekend eruitziet
Een normaal raceweekend begint op vrijdag met twee vrije trainingen, gevolgd door een derde vrije training op zaterdag en de kwalificatie in de namiddag. De kwalificatie verdeelt het veld in een top-tien die op zondag de startopstelling bepaalt. De race zelf wordt op zondag verreden, met een vaste puntentelling voor de top-tien en een bonuspunt voor de snelste ronde, mits die in de top-tien wordt gereden. Een sprintweekend kort dit af tot één vrije training op vrijdag, een sprintkwalificatie op vrijdagavond, een sprintrace op zaterdag en de hoofdrace op zondag.
Voor de wedder betekent het sprintformaat dat de markt op zaterdag een nieuwe laag krijgt. Een coureur die de sprintrace wint, krijgt op zondag niet automatisch de beste startpositie, maar zijn quotering op de race overleeft de zaterdag niet ongeschonden. Wie zijn weddenschap op vrijdag plaatst, heeft meer informatie dan wie op zaterdagavond instapt — maar de marges op vrijdag zijn ook hoger. Een afweging die de bookmaker hem niet cadeau geeft.
De zes sprintweekenden in 2026
De zes sprintweekenden liggen verspreid over het seizoen: China, Miami, Canada, Groot-Brittannië, Nederland en Singapore. Het is een mix van bochtenwerk, stratencircuits en hogesnelheidsbanen. China en Singapore zijn stratencircuits waar inhaalacties zeldzaam zijn; de kwalificatie bepaalt er vaak de race. Miami, Canada en Groot-Brittannië hebben meer inhaalmogelijkheden en bieden ruimte voor variabele raceverlopen. Nederland op Zandvoort is een kort stratencircuit waar de kwalificatie traditioneel beslissend is. Wie zijn weddenschap kiest, kijkt dus ook naar het type circuit — een trainingsdag op vrijdag kan al een aanwijzing geven over hoe de kwalificatie zal lopen.
De Nederlandse race en de Nederlandse wedder
De Grand Prix van Nederland op Zandvoort is de enige race op de kalender die op eigen grond wordt verreden. Dat maakt haar tot een aparte categorie voor de Nederlandse wedder: een markt met een eigen publiek, eigen media-aandacht en eigen quoteringen op de coureurs die een band met het circuit hebben. De Nederlandse bookmakers spelen hier doorgaans op in met extra promoties en oddsverhogingen, maar de marges wijken niet wezenlijk af van de andere races. Wie op Zandvoort wil wedden, doet er goed aan de quoteringen bij meerdere bookmakers te vergelijken — het verschil tussen twee bookmakers kan op deze race groter zijn dan gemiddeld.
Wat de reglementswijziging met de markten doet
De technische reglementen van 2026 schreven drie wijzigingen voor die direct op de race hun weerslag hebben. De MGU-H verdween uit de aandrijflijn, de MGU-K ging van 160 naar 470 pk, en DRS werd vervangen door een systeem van actieve aerodynamica. Dat betekent dat de aandrijflijn nu een groter aandeel van de prestatie levert, dat de batterij een grotere rol speelt, en dat de manier waarop een coureur zijn slipstream benut verandert. Voor de wedder is dit geen detail: de reglementswijziging herschrijft welke races welk type coureur bevoordeelt, en daarmee welke quotering op welk circuit werkbaar is.
De teamkosten cap ging in 2026 van $135 miljoen naar $215 miljoen. Dat is een verruiming die de kleinere teams meer ruimte geeft om te ontwikkelen, en die de hiërarchie tussen de top vier en de rest kleiner maakt. Wie op een verrassing in het MGS zet — een team dat begin seizoen verkeerd staat en halverwege bovenkomt — heeft dit jaar meer grond dan vorige seizoenen.
Tien bookmakers voor Formule 1: vergunning, quotering en kosten
De tien bookmakers in dit overzicht hebben een vergunning van de Kansspelautoriteit van het type “Online sportweddenschap”. De vergunninghouder staat op naam in de Kansspelwijzer, het register van de KSA. Een vergunning betekent dat de bookmaker gebonden is aan de Wet op de kansspelen, aan de Wet kansspelen op afstand, aan de reclameregels van het Besluit Orka en aan de aansluiting op CRUKS. Een vergunning is geen garantie voor een goede quotering, geen aanbeveling en geen belofte van uitkering. Het is de voorwaarde waaronder de bookmaker in Nederland mag aanbieden.
De set is geen rangorde. Sommige bookmakers in de lijst bieden meer markten op Formule 1 aan dan andere, sommige rekenen een smallere marge, sommige hebben een sterkere live-interface. De verschillen zijn niet altijd groot, en soms zitten ze in details die alleen zichtbaar worden als de wedder ze naast elkaar legt.
| Bookmaker | Ksa-vergunning (vergunningtype “Online sportweddenschap”) | Wat de eigen voorwaarden over het onderwerp zeggen |
|---|---|---|
| Unibet | 1730; vergunninghouder Optdeck Service Limited | Adverteert met meer dan 4.000 sportevenementen, waaronder Formule 1 |
| TonyBet | 1729; vergunninghouder TonyBet OÜ | Pre-match en live wedden op Eredivisie, Champions League, tennis, Formule 1 en basketbal |
| BetMGM | 2080; vergunninghouder 21 Heads Up Limited | Golden Goals, MGM Millions-jackpot en BetMGM Rewards-prijzenwiel |
| VBet | 2187; vergunninghouder SCGO Limited | Welkomstbonus van €50 voor het sportsbook na registratie en eerste storting van minimaal €10 |
| Jacks | 1959; vergunninghouder JOI Gaming Limited | Eerste storting van minimaal €10 via iDEAL levert 100% van de eerste inzet terug als Free Bet, tot €100 |
| Circus | 1830; vergunninghouder Cortex Holding S.A. | Cash-out, bet builder, live wedden en live scores op onder meer Formule 1 |
| LeoVegas | 1970; vergunninghouder LeoVegas Gaming p.l.c. | Live en pre-match wedden op voetbal, tennis, Formule 1, darts, basketbal en wielrennen, met Bet Builder |
| BetCity | 3629; vergunninghouder Betent B.V. | Pre-match en live wedden op voetbal, tennis, basketbal, Formule 1 en darts |
| ComeOn | 2165; vergunninghouder Tulipa Ent Limited | Live quoteringen op duizenden wedstrijden in voetbal, tennis, darts en Formule 1 |
| OneSports | 2161; vergunninghouder One Casino Limited | Stortingslimiet €5.000 per dag voor volwassenen, CRUKS-uitsluiting vanaf zes maanden |
De tabel is een overzicht van wat de Kansspelwijzer en de eigen voorwaarden van elke bookmaker zeggen. Een vergunningnummer is geen rangorde; een hogere of lagere positie in de lijst zegt niets over de kwaliteit van de quoteringen of de breedte van het aanbod. Wie gaat vergelijken, kijkt naar drie dingen: de breedte van het aanbod op Formule 1 (sprintraces, kwalificatie, WK-stand, head-to-head), de marges op de race-winnaar, en de voorwaarden op de bonussen die de bookmaker aanbiedt. De rest is ruis.
Wat de marges op een race-winnaar betekenen
Een gemiddelde marge op de race-winnaar ligt bij de meeste bookmakers tussen 5 en 7 procent. Dat is een reëel getal dat per bookmaker fluctueert, en dat op een race met Verstappen als favoriet richting de 5 procent kan, terwijl een race in de achterhoede richting de 8 procent kan oplopen. Een wedder die alleen naar de quotering kijkt, ziet niet dat hij op een race met drie favorieten meer marge betaalt dan op een race waar één naam het veld domineert. Wie bewust kiest voor races waar de marges smaller zijn, heeft meer waar voor zijn euro.
Welke bookmaker bij welke wedder past
De bookmaker die de breedste markt op Formule 1 aanbiedt, is niet per definitie de bookmaker met de beste quoteringen op de race-winnaar. Een bookmaker die zich richt op live markten en cash-out, kan smallere marges bieden op de hoofdrace maar smallere marges op de kwalificatie laten liggen. Een bookmaker die een sterke Bet Builder heeft, kan een premie vragen op de combinatiemarkten die het combineert. Een bookmaker met een goede live-interface kan marges op de live markt hoger zetten om de gebruikerservaring te bekostigen.
Voor de Nederlandse wedder die zijn eerste stappen zet, is de keuze vaak tussen twee paden: de bookmaker die hem de schoonste interface biedt, of de bookmaker die de smalste marges biedt. Beide paden leiden naar dezelfde races, maar de kosten lopen uiteen. Een marge van 5 procent versus 7 procent scheelt op een seizoen van twintig races al snel een tiende van de inzet.
Wat er buiten de quoteringen nog speelt
De bookmaker die de wedder het snelst uitbetaalt, is niet altijd de bookmaker met de smalste marges. De bookmaker met de breedste live-markten, is niet altijd de bookmaker die het minst aan bonussen uitgeeft. Een bookmaker die de stortingslimiet strikt hanteert, is niet altijd de bookmaker die de bonussen het strakst aan banden legt. De afwegingen zijn niet binair, en geen enkele bookmaker wint op alle fronten. Dat is het normale beeld van een markt met tien spelers die allemaal dezelfde regels volgen.
Wat een quotering de lezer werkelijk kost
De basisvraag achter elke weddenschap is niet “wat kan ik winnen”, maar “wat houd ik over”. Een quotering van 2,50 op een race-winnaar betekent dat de wedder bij een inzet van €10 een uitbetaling van €25 krijgt als zijn coureur wint, of €15 winst na aftrek van de inzet. Het klinkt als een eenvoudige rekensom, en dat is het ook — tot de marge mee gaat spelen. Want die €25 die de wedder krijgt, is niet het werkelijke bedrag dat de bookmaker over de hele markt uitkeert. Als de marges op die markt 7 procent zijn, dan keert de bookmaker gemiddeld 93 procent van alle inzetten uit. De €25 is geen gemiddelde, het is de uitkering in het geval dat de wedder gelijk heeft. De gemiddelde uitkering over alle weddenschappen is lager.
De marge als kostenpost
De marge is geen commissie die de bookmaker apart in rekening brengt. De marge zit verwerkt in elke quotering die de bookmaker aanbiedt, en het is een statistisch gemiddelde over alle inzetten op die markt. Een marges van 5 procent betekent dat de bookmaker van elke €100 die op een markt wordt ingezet, gemiddeld €5 overhoudt. Dat is geen garantie voor de bookmaker — de wet van grote getallen werkt alleen als de markt diep genoeg is — maar het is de reden dat de bookmaker op de lange termijn geld verdient.
Voor de wedder is de marge de prijs die hij betaalt om te mogen wedden. Die prijs is niet te ontwijken, maar hij is wel te minimaliseren. Twee bookmakers kunnen op dezelfde race verschillende marges rekenen, en een verschil van 1 procentpunt is op een seizoen van twintig races al snel een tiende van de totale inzet. Het loont om de marges te vergelijken voor de races waarop de wedder het zwaarst inzet.
De marge op een tweewegmarkt
Om een idee te krijgen van wat een marge in euro’s betekent, kan een eenvoudige tweewegmarkt als voorbeeld dienen. Een wedder ziet twee uitkomsten tegen gelijke quoteringen van 1,90 tegen 1,90. De uitbetalingsquote is dan 1 ÷ (1/1,90 + 1/1,90) = 1 ÷ 1,0526 = 95,0 procent. De marge is 5,0 procent. Over een inzet van €10 op die markt houdt de bookmaker gemiddeld €0,50. Dat lijkt klein, maar bij twintig races per seizoen met een gemiddelde inzet van €20 per race loopt dat op tot €20 gemiddeld verlies, los van de uitkomst van de weddenschappen. Dat is een indicatieve bandbreedte, geen gegarandeerd verlies; een goede selectie kan de uitkomst verbeteren, een slechte selectie kan hem verergeren.
Hoe de marge zich over het jaar ontwikkelt
De marges zijn op een race-winnaar meestal smaller dan op secundaire markten zoals de snelste ronde, de head-to-head of de WK-stand. Dat komt omdat de race-winnaar de meest verhandelde markt is en bookmakers elkaar daar scherp in de gaten houden. Een marge van 5 procent op de race-winnaar is een indicatieve onderkant; marges op WK-stand of snelste ronde kunnen richting de 8 à 10 procent oplopen. Dat is een bandbreedte, niet een exact cijfer voor een specifieke bookmaker op een specifieke race, en de exacte marges wisselen per seizoen.
De marge als informatie
De marge is niet alleen een kostenpost. De marge vertelt de wedder ook iets over hoe de bookmaker over de markt denkt. Een smallere marge betekent doorgaans dat de bookmaker meer vertrouwen heeft in zijn eigen quoteringen, of dat hij harder concurreert op die markt. Een bredere marge betekent dat de bookmaker meer buffer inbouwt, vaak op markten die minder verhandeld worden. Een wedder die de marges over meerdere bookmakers vergelijkt, krijgt een beeld van waar de efficiëntie van de markt zit en waar de kansen liggen om een eigen inschatting tegen een gunstige quotering te zetten.
De juridische basis onder de Nederlandse Formule 1-weddenschap
De Nederlandse markt voor sportweddenschappen valt onder de Wet op de kansspelen (Wok) en, voor zover het gaat om online aanbod, onder de Wet kansspelen op afstand (Wet Koa). De Wet Koa is op 1 april 2021 in werking getreden, en de gelicentieerde online markt ging op 1 oktober 2021 live. Sindsdien is het aanbieden van sportweddenschappen zonder vergunning verboden (Wok art. 1 lid 1 onder a). Een vergunning wordt verleend door de Kansspelautoriteit, geldt voor een beperkte termijn en is niet overdraagbaar (art. 31a). Het type vergunning dat voor een Formule 1-weddenschap nodig is, is “Online sportweddenschap”.
Wat de KSA-vergunning wel en niet garandeert
De KSA-vergunning is een toezichtinstrument, geen kwaliteitskeurmerk. Een vergunning betekent dat de bookmaker gebonden is aan de regels van de Wok en de Wet Koa, dat de bookmaker is aangesloten op CRUKS, dat de bookmaker een risicoanalyse uitvoert voor elke weddenschap die hij aanbiedt, en dat de bookmaker onder toezicht staat van de KSA. Een vergunning betekent niet dat de bookmaker de hoogste quoteringen biedt, dat de bookmaker de breedste markten aanbiedt, of dat de wedder zijn geld altijd terugkrijgt als de bookmaker in financiële problemen komt. Dat laatste is een taak die de vergunning niet dekt.
De vergunning wordt verleend voor een beperkte termijn en wordt vernieuwd na controle. Een vergunningnummer is geen permanent gegeven; op 1 oktober 2026 kregen vijf houders een nieuw nummer, waaronder BetCity dat onder nummer 3629 verder gaat. Wie een ouder nummer in een oudere bron ziet staan, kijkt naar een verlopen registratie. De Kansspelwijzer is op dat punt het enige betrouwbare adres.
Wat een bookmaker zonder Nederlandse vergunning betekent
Een bookmaker zonder vergunning van de KSA mag in Nederland geen sportweddenschappen aanbieden. Een Nederlandse speler die bij zo’n bookmaker speelt, is niet beschermd door de Nederlandse regels: geen aansluiting op CRUKS, geen stortingslimieten via de contactmoment-regeling, geen bonusregels onder het Besluit Orka, en geen Nederlandse toezichthouder om bij te klagen. De bookmaker draagt geen kansspelbelasting af over de inzetten van die speler, en de speler wordt zelf belastingplichtig over het positieve verschil tussen prijzen en inzetten in een kalendermaand. Dat is een model dat raadpleging van een belastingadviseur verdient voor wie het overweegt.
Wat wel en niet als weddenschap mag
De Nederlandse regels sluiten meer uit dan zij toelaten. Weddenschappen op vriendschappelijke voetbalwedstrijden die niet onder auspiciën van FIFA, een confederatie of een nationale bond worden georganiseerd, op wedstrijden in de derde divisie en lager van de Nederlandse divisies, en op wedstrijden voor deelnemers onder 21 jaar en lagere leeftijdscategorieën, zijn uitgesloten (Rkoa art. 3.14). Binnen wedstrijden zijn eveneens uitgesloten: gele en rode kaarten (spelers en staf), uitballen, overtredingen, buitenspel, hoekschoppen, toegekende strafschoppen, wissels, blessurebehandeling, blessuretijd, VAR-momenten en spelersvieringen; in tennis dubbelfouten, scheidsrechtersstraffen, challenges en het winnen of verliezen van een specifieke game of set; in handballen schorsingen (Rkoa art. 3.15). Voor de Formule 1-weddenschap betekent dit dat de markten die de bookmaker aanbiedt binnen de lijnen van deze regels vallen — de bookmaker voert een risicoanalyse uit voor elke markt en laat alleen toe wat zijn analyse toelaat.
Belasting op winst bij een Nederlandse bookmaker
De kansspelbelasting wordt geheven over de vergunninghouder, niet over de speler. De vergunninghouder betaalt belasting over het verschil tussen ontvangen inzetten en uitgekeerde prijzen (Wkb art. 1 en 3). Het tarief is 37,8 procent in 2026. Een speler die bij een vergunninghouder speelt, doet geen aangifte en betaalt geen belasting op zijn winst. Dat is een van de voordelen van het spelen bij een vergunde bookmaker, en een reden waarom het voor een Nederlandse speler weinig zin heeft om bij een onvergunde bookmaker te spelen behalve om redenen die de KSA-regels niet raken.
Verantwoord wedden op Formule 1: limieten, CRUKS en hulp
De Wet Koa stelt niet alleen eisen aan de bookmaker, maar ook aan de wijze waarop een speler wordt aangemeld en begeleid. Een vergunninghouder mag een speler alleen inschrijven als de identiteit is vastgesteld, als is gebleken dat de speler 18 jaar of ouder is, als de speler niet in CRUKS staat, en als de speler zijn persoonlijke limieten heeft opgegeven (Wok art. 31k). Dat is een set van vier voorwaarden die aan de poort van elke bookmaker wordt gecontroleerd, en die de eerste verdedigingslinie vormt tegen problematisch speelgedrag.
De stortingslimieten in twee leeftijdsbanden
De Nederlandse regels kennen twee leeftijdsbanden, en geen volwassen figuur geldt voor beide. Een speler van 24 jaar of ouder valt in de volwassen band; een speler van 18 tot 24 jaar valt in de band van jongvolwassenen. Een maandelijkse stortingslimiet van €350 of meer (€150 of meer voor jongvolwassenen) kan alleen definitief worden vastgesteld na een contactmoment met getraind personeel (Rkoa art. 3.19d, versie vanaf 1 april 2026). Een contactmoment is geen maximum, het is een verplicht gesprek.
De KSA-adviesregels (Beleidsregels verantwoord spelen, vanaf 1 oktober 2024) geven als richtlijn een netto stortingsgrens van €700 per maand voor volwassenen en €300 voor jongvolwassenen. Wanneer die grens wordt bereikt, blokkeert de bookmaker verdere stortingen voor de rest van de kalendermaand. Spelen en opnemen blijven mogelijk, en de bookmaker mag de blokkade opheffen na een inkomenscheck. Dat is advies, geen wet, maar de meeste vergunninghouders volgen de adviesgrenzen.
Stortingslimieten bij OneSports
OneSports hanteert volgens eigen opgave een dagelijkse stortingslimiet van maximaal €5.000 voor volwassenen en €400 per maand voor spelers onder 24 jaar. Daarnaast geldt een netto stortingsgrens van €700 per maand voor volwassenen en €300 voor spelers van 18 tot 24 jaar. Die grenzen sluiten aan op de KSA-adviesregels en op het verschil tussen de twee leeftijdsbanden. OneSports biedt daarnaast time-outs van 1, 7, 30, 90 of 180 dagen of voor onbepaalde tijd, en CRUKS-uitsluiting met een minimumperiode van zes maanden. De klantenservice is 24/7 bereikbaar via chat of telefoon.
CRUKS als centrale uitsluiting
CRUKS staat voor Centraal Register Uitsluiting Kansspelen en wordt beheerd door de KSA. Het register dekt online kansspelen, casino’s en speelautomatenhallen. Elke vergunninghouder raadpleegt CRUKS voor de inschrijving en bij elke inlog, en een geregistreerde speler mag niet worden toegelaten (Bkoa art. 4.12 en 4.18). Een inschrijving is vrijwillig, of wordt door de KSA voor zes maanden opgelegd bij een redelijk vermoeden van schade. Een inschrijving wordt niet eerder dan zes maanden na de start opgeheven. Het is een register dat de speler beschermt tegen zichzelf, ook op momenten dat hij denkt dat bescherming niet nodig is.
Time-outs naast CRUKS bieden een kortere pauze zonder dat de speler zich voor zes maanden of langer vastlegt. OneSports biedt time-outs van 1 tot 180 dagen. Andere bookmakers bieden vergelijkbare instrumenten. Een time-out is geen vervanging voor CRUKS, maar een tussenstap die de speler kan nemen als hij voelt dat het speelgedrag uit de hand loopt.
Bonussen, reclame en de leeftijdsband 18 tot 23
Sinds 1 juli 2023 mag een vergunninghouder niet meer ongericht adverteren. Geen reclame via omroep, in kranten, tijdschriften of gedrukte media, en geen zichtbare reclame in de openbare ruimte. Andere vormen van sponsoring zijn op 1 juli 2024 beëindigd, sportsponsoring op 1 juli 2025. Reclame op internet en on-demand media blijft mogelijk, mits de aanbieder de mogelijkheid biedt om zich af te melden, de best beschikbare maatregelen gebruikt om te voorkomen dat beschermde personen worden bereikt, en aantoont dat minstens 95 procent van de bereikte personen 24 jaar of ouder is. Reclame mag niet gericht zijn op minderjarigen, kwetsbare groepen, zelf uitgesloten personen of de leeftijdsband 18 tot 24 (Bwrvk art. 2 lid 3 en 4). Dat is een targeting-regel plus de 95%-test, niet een simpel verbod op reclame voor de hele leeftijdsband.
Bonussen (Bwrvk art. 2a): geen bonus tijdens deelname van een speler aan een spel; het moment en de aard van een bonus mogen niet afhangen van het individuele speelgedrag; de voorwaarden moeten duidelijk zijn en uitdrukkelijk worden aanvaard; de speler kan zich op elk moment afmelden voor bonussen. Omdat een bonus reclame is, zijn welkomstbonussen, free bets en bonusmailings niet toegestaan als ze de leeftijdsband 18 tot 23 bereiken. Vergunninghouders zijn voor dergelijke mailings al beboet met €400.000. Een wettelijke bovengrens op een welkomstbonus of op een inzetvereiste is niet vastgesteld; het bedrag van €250 dat op affiliate-sites soms circuleert, komt in geen wettekst voor. Promo codes worden niet gepubliceerd.
Hulp wanneer het speelgedrag ontspoort
Voor spelers die merken dat hun speelgedrag uit de hand loopt, biedt de KSA de gratis en anonieme hulplijn 0800 24 000 22 en het portaal Open over Gokken. Die twee ingangen zijn de eerste stap voor wie hulp zoekt, en zij werken onafhankelijk van de bookmaker waar de speler staat ingeschreven. CRUKS-aanmelding kan via Gokstop, de aanmeldervice van de KSA, en werkt voor alle vergunde bookmakers tegelijk.
Een speler die financiële problemen ervaart door weddenschappen, kan daarnaast terecht bij schuldhulpverlening en bij het Juridisch Loket. De KSA zelf biedt geen schuldhulp, maar verwijst ernaar. De combinatie van CRUKS, een stortingslimiet en een contactmoment is geen garantie dat problemen uitblijven, maar het is de infrastructuur waarmee de Nederlandse wetgever de risico’s van online weddenschappen probeert te beperken.
Veelgestelde vragen over wedden op Formule 1
Welke weddenschappen mogen Nederlandse bookmakers niet aanbieden?
Nederlandse bookmakers mogen geen weddenschappen aanbieden op vriendschappelijke voetbalwedstrijden zonder FIFA-, confederatie- of bond-organisatie, op wedstrijden in de derde divisie of lager, of op wedstrijden voor deelnemers onder 21 jaar. Binnen wedstrijden zijn gebeurtenissen als gele en rode kaarten, uitballen, overtredingen, buitenspel, hoekschoppen, wissels, blessuretijd en VAR-momenten uitgesloten, en in tennis ook dubbelfouten, challenges en specifieke games of sets. De KSA voert een risicoanalyse per weddenschap uit en laat alleen toe wat zijn analyse toelaat.
Hoe bereken ik de uitbetaling van een weddenschap uit inzet en quotering?
De uitbetaling is de inzet vermenigvuldigd met de quotering. Bij een inzet van €10 en een quotering van 2,50 is de uitbetaling €25. De nettowinst is de inzet vermenigvuldigd met (quotering − 1). Bij een inzet van €10 op een quotering van 2,50 is de nettowinst €15. Voor een combinatieweddenschap vermenigvuldigen de quoteringen van de losse selecties zich tot één prijs, en één misser vernietigt de hele weddenschap. De uitkomst is eenmaal uitgerekend en niet afhankelijk van de marges.
Aan welke quoteringen zie ik welke marge een bookmaker rekent?
De marge zit in elke quotering verwerkt en is af te leiden uit de verhouding tussen de quoteringen en de implied kansen. Op een tweewegmarkt met gelijke quoteringen van 1,90 tegen 1,90 is de uitbetalingsquote 95,0 procent en de marge 5,0 procent. Hoe kleiner het verschil tussen de uitbetalingsquote en 100 procent, hoe kleiner de marge. Op race-winnaar liggen de marges bij de meeste bookmakers tussen 5 en 7 procent; op secundaire markten zoals WK-stand of snelste ronde lopen ze vaak op richting de 8 à 10 procent. Dat zijn bandbreedtes, geen exacte cijfers voor een specifieke bookmaker.
Hoe controleer ik of een bookmaker een vergunning van de Kansspelautoriteit heeft?
De Kansspelwijzer, het register van de Kansspelautoriteit, is het enige adres waar een vergunning kan worden geverifieerd. Daar staat de vergunninghouder op naam, met het vergunningnummer en het vergunningtype “Online sportweddenschap”. Een vergunningnummer uit een oudere bron kan verlopen zijn, want vijf houders kregen op 1 oktober 2026 een nieuw nummer. De Kansspelwijzer is op dat punt leidend. Een vermelding in een vergelijkingslijst of een hoge positie in een ranking is geen vergunning.
Moet ik kansspelbelasting betalen over winst bij een bookmaker?
Bij een bookmaker met een Nederlandse vergunning betaalt de speler geen kansspelbelasting. De vergunninghouder belast het verschil tussen ontvangen inzetten en uitgekeerde prijzen tegen 37,8 procent in 2026, en de speler doet geen aangifte. Bij een bookmaker zonder Nederlandse vergunning is de Nederlandse speler zelf belastingplichtig over het positieve verschil tussen prijzen en inzetten in een kalendermaand, en raadpleging van een belastingadviseur is aan te raden. De vrijstelling van €449 geldt voor kansspelen in het algemeen en hoort niet thuis op een pagina over sportweddenschappen.
Welke stortingslimieten en contactmomenten gelden bij een bookmaker met een Nederlandse vergunning?
Een maandelijkse stortingslimiet van €350 of meer (€150 of meer voor jongvolwassenen van 18 tot 24 jaar) kan alleen definitief worden vastgesteld na een contactmoment met getraind personeel. De KSA-adviesgrens is een netto stortingsgrens van €700 per maand voor volwassenen en €300 voor jongvolwassenen; bij overschrijding blokkeert de bookmaker verdere stortingen voor de rest van de kalendermaand, terwijl spelen en opnemen mogelijk blijven. OneSports hanteert een dagelijkse limiet van €5.000 voor volwassenen en €400 per maand onder 24 jaar, naast de netto grens van €700 respectievelijk €300. CRUKS-uitsluiting loopt minimaal zes maanden en dekt alle vergunde bookmakers tegelijk.
Duel en race – tennisgidsnl.com
Inhoud gemaakt door het «tennisgidsnl.com»-team
